5 tipov na výlety v Chorvátsku

5 tipov na výlety v Chorvátsku

Niekomu vyhovuje ležať dlhé dni na pláži, iný chce stráviť dovolenku pri mori aktívne. Ak patríte do druhej skupiny ľudí a chystáte sa na dovolenku do Chorvátska, mali by ste navštíviť zopár miest, ktoré navždy zostanú vo vašom srdci.

Ostrov Krk

Ostrov Krk je rozdelený na dve odlišné polovice. Vo východnej časti nájdete romantiku a pokoj. Na severe ostrova vás prekvapí rušný nočný život. Nájsť voľné ubytovanie na ostrove Krk je počas letnej sezóny priam nemožné. Preto by ste si ho mali zarezervovať v dostatočnom predstihu. Najlepšou voľbou je najväčší internetový katalóg s ubytovaním na súkromí ubytovanivchorvatsku.cz. Odmenou vám bude prechádzka po čistých plážach a pohľad na krištáľové more. Svoje si na ostrove nájdu aj obdivovatelia podmorského života v miestnom akváriu a teráriu. Milovníci histórie by mali zavítať do hlavného mesta Krk, kde sa nachádza opevnenia z 12. storočia a nádherná katedrála Nanebovzatia Panny Márie postavená v 6. storočí.

Stredoveké opevnenie v Dubrovníku

Mesto Dubrovník sa nachádza na juhozápade Dalmácie. Celé historické centrum mesta je obklopené stredovekým opevnením. Súčasťou opevnenia sú mnohé pevnosti a 15 veží. Tento skvost európskych pamiatkových komplexov je od roku 1979 zaradený do zoznamu UNESCO. Centrum mesta je ako stvorené na prechádzku po promenáde Stradun. Naopak pláže lákajú k odpočinku. Ak budete mať dosť slniečka, tieň nájdete pod voňavými pomarančovníkmi a citrónovníkmi. Oblakov alebo nepriaznivého počasia sa počas leta nemusíte obávať. Celá oblasť je známa tým, že až 250 dní v roku tu príjemne hreje slnko.

Plitvické jazerá

Mnohí ľudia si v spojení s Chorvátskom predstavia predovšetkým svetoznáme Plitvické jazerá. Jazerá sú najväčším a zároveň najviac navštevovaným národným parkom v krajine. Naprieč jazerám vedú mnohé prehliadkové trasy, chodníky a mosty, dokonca aj priamo pod vodopádmi. V celom národnom parku sa nachádza až 140 vodopádov a veľké množstvo jaskýň. Výlet k jazerám je naozaj zážitkom, ale pripraviť sa musíte na približne štyri hodiny chôdze. Okrem vhodnej obuvi si nezabudnite ani fotoaparát. Zachytenie smaragdovej farby jazier pre vás bude spomienkou na celý život. Nádherný je taktiež pohľad na farebné ľalie a orchidey.

Národný park Krka

V severnej Dalmácii pri meste Šibenik sa nachádza ďalší národný chorvátsky park, ktorý stojí za návštevu. Jeho názov je Krka. Pomenovanie dostal podľa rieky tvoriacej množstvo vodopádov a perejí. Okrem vodopádov láka národný park Krka turistov svojou bohatou flórou. Na jeho území sa nachádza viac ako 860 druhov rastlín. Park navštevujú aj ornitológovia, ktorí môžu pozorovať 220 druhov vtákov. Súčasťou parku je prírodné kúpalisko. Iste vám padne vhod jeho studená voda, ktorá vás schladí po náročnej turistike.

Mesto Rovijn

Pre romantické duše máme taktiež jeden tip na výlet. Je ním mesto Rovijn. Mesto leží na západnom pobreží polostrova Istria. Pri prechádzke po meste budete mať pocit, že sú všetky domčeky nalepené jeden na druhý a pripomenú vám talianske uličky. Práve tento jedinečný spôsob výstavby a podmanivá architektúra domčekov vás prenesú na míle ďaleko od starostí. Prechádzkou po terasovito umiestnených uličkách sa dostanete až k Chrámu Sv. Eufémie. Chrám je postavený na kopci a jeho dominantou je zvonica so sochou sv. Eufémie. Pri chráme iste strávite dlhší čas pohľadom na belasé more.