Dalmácia. Najväčšia turistická oblasť Chorvátska

Dalmácia. Najväčšia turistická oblasť Chorvátska

Dalmácia je časť Chorvátska, ktorú ročne navštívia státisíce Slovákov. Je to totiž naozaj krásna oblasť s množstvom atraktívnych prímorských destinácií a historicky významných miest. Ako najväčšia turistická oblasť Chorvátska má skutočne čo ponúknuť. Aké mestá sa tu oplatí navštíviť?

Kde je Dalmácia?

Známa dovolenková oblasť s početnými letoviskami sa tiahne od hraníc s Čiernou horou na juhu, až po ostrov Pag, ktorý sa nachádza omnoho severnejšie, až ďaleko za stredom pobrežnej línie Chorvátska. Turisti si tu môžu užiť stovky kilometrov nádherných pláží. Je z čoho vyberať! Dalmácia sa delí na Severnú Dalmáciu, siahajúcu práve od ostrova Pag po prímorské mestečko Primošten. Stredná Dalmácia zas zahŕňa známe ostrovy Brač, Hvar, Korčuľa, a najmä turistami milovanú Makarskú riviéru. A nakoniec Južná Dlamácia sa pýši najvyhľadávanejším turistickým letoviskom Dubrovník a tiahne sa až k hraniciam s Čiernou horou.

Tieto mestá v Dalmácii nevynechajte!

Ak sa rozhodnete niektoré z letovísk Dalmácie navštíviť, vyberte si tak, aby ste na svoju dovolenku nikdy nezabudli.

  • V Severnej Dalmácii sa oplatí vidieť mesto Zadar. Toto nádherné historické mesto uchváti nielen typických plážových dovolenkárov, ale aj tých, čo túžia po mestskej zábave a historických pamiatkach. Turisti určite nesmú vynechať svetoznámy Morský organ, ktorý sa rozozvučí vďaka vlnám. Zadar je tiež významným kultúrnym centrom. V spojení s členitým pobrežím a krásnymi plážami je určite ideálnou chorvátskou destináciou.
  • V strednej Dalmácii netreba vynechať niektoré z miest Makarskej riviéry. Pre mladých ľudí, milovníkov zábavy a pulzujúceho plážového života je jednoznačne vhodné stredisko a mesto Makarska. Ak dávate prednosť tichu, odpočinku a hľadáte pokojné miesto pre deti, zvoľte skôr mestečká Podgora alebo Omiš. Určite sa oplatí spraviť si výlet loďou na ostrovy Brač a Hvar.
  • V Južnej Dalmácii je azda najvyhľadávanejšie mesto Dubrovník. Niet divu. Toto mesto je prezývané aj „Nové Atény“. Na svoje si tu prídu tak aktívni, ako aj pasívni dovolenkári.

Nech už dávate prednosť aktivitám v meste, prechádzkam v prírode alebo pohodovej plážovej dovolenke, v Dalmácii si určite prídete na svoje!

 

FOTO: © monticellllo / Dollar Photo Club