10 hlavných dôvodov, prečo milujeme Chorvátsko

Hovorí sa, že slovenské more je v Chorvátsku. Je to preto, že práve Jadranské more, ktoré obmýva chorvátske pobrežie, navštevujú každoročne tisícky Slovákov. A mnohí sa sem radi opakovane vracajú. Prečo teda my Slováci milujeme Chorvátsko? Tu sú hlavné dôvody:

  1. Je v podstate za rohom. Ráno nasadnete do auta a večer si môžete užívať radovánky pri mori! Žiadne iné more nie je tak blízko, ako práve to Jadranské na chorvátskom pobreží.
  2. Je nádherné! Krásne čistá, priezračná voda robí z Jadranského mora raj na zemi. Dôvodom je to, že pobrežie tvoria kamenisté pláže. Vďaka nim je voda vždy číra a na dno dovidíte aj v obrovskej hĺbke. Iste, aj piesočnaté pláže majú svoje čaro. No skúste si porovnať napríklad bulharské more s tým chorvátskym… Pokiaľ ide o čistotu vody, Chorvátsko jednoznačne vedie.
  3. Mimoriadne slaná voda. S takýmto obsahom soli, v pomere na jeden liter morskej vody, sa stretnete len málokde. Je to až bezmála 40 gramov! Aj preto je voda taká priezračná. A naozaj chutí ako morská… vyskúšajte!
  4. Nádherná príroda. Nielen more, ale aj krásy prírody robia z Chorvátska naozaj obľúbenú turistickú destináciu Slovákov. Spomeňme napríklad nádherné Plitvické jazerá, kde sa natáčal nezabudnuteľný film Vinetou.
  5. Krásna architektúra. Romantické úzke uličky, kamenné stavby a historické kostolíky. Táto architektúra robí z Chorvátska nádherné miesto ako stvorené na rodinné dovolenky, ale aj svadobné cesty.
  6. Domáci sú skutočne milí. Chorváti vedia, že my Slováci ich milujeme. A vedia tiež to, že práve naši dovolenkári u nich míňajú veľa peňazí a udržiavajú cestovný ruch na vysokej úrovni. A preto nás majú radi tiež! Priznajte, už ste sa v Chorvátsku stretli s nepríjemnými hostiteľmi?
  7. Nie je tu draho. Aj keď v porovnaní s Rumunskom alebo Bulharskom je v Chorvátsku o čosi drahšie, stále sa tu ceny potravín a pohonných hmôt držia na primeranej úrovni. Preto si dovolenku v Chorvátsku môžeme dovoliť.
  8. Kultúra. Možno o tom neviete, no Chorváti sú milovníkmi karnevalov. Dlhú tradíciu má karneval v Samobore, či v Senji, kde má dlhoročnú tradíciu Medzinárodný senjský karneval. Ak Vás bavia filmy, koncom júna a začiatkom júla si môžete užiť filmový festival v Záhrebe. Nezabudnuteľný je filmový festival v Národnom parku Paklenica, ktorý sa koná každoročne začiatkom augusta. A Chorvátska hudba? Tá láka po večeroch k tancu mnohých slovenských dovolenkárov.
  9. Nádherné ostrovy. Byť v Chorvátsku a nevybrať sa na výlet na niektorý z nádherných ostrovov, by bol hriech. Krk, Korčuľa, Brač, Hvar, Cres, Pag… Chorvátsko je doslova krajinou tisícich ostrovov. Je ich tu až 1244, z čoho 46 je obývaných.
  10. Nikdy sa tu nenudíte. Na chorvátskych plážach nebudete len tak „vylihovať“. Možnosti vodných športov sú tu naozaj široké. A čo tak zumba vo vode, či disko na pláži?

Tak čo? Ešte ste v Chorvátsku neboli? Ak nie, tieto dôvody určite stoja za to, aby ste sa tam pozreli! Zamilujete si ho.

 

© V&P daliu / Dollar Photo Club

 

Pridaj komentár